Midyeli Restaurant

Midyeli Tencere

İstanbul’dan İzmir’e taşındığımızdan beri Midyeli Restaurant’ı denemek istiyorduk. Amacımız, Belçika ve Fransa’da tattığımız ve çok sevdiğimiz “Moules Marineres” (Denizci Usulü Midye), yani tencerede – buharda pişmiş midyelerini denemekti.

Biz Türkiye’de bu yemeği servis eden başka bir yer görmedik. Ne yalan söyleyelim, Türkiye’de “midye” demek, insanların algısında dolması yapılan bir şey demek genelde. Hadi dışarda farklı usülde midye yiyebileceğiniz bir yer bulamıyorsunuz, bari evde kendim yapayım deseniz, balıkçılarda veya dondurulmuş olarak midye de bulamıyorsunuz. Biz İzmir’deki balıkçılarda bile taze kapalı midye bulamadık en azından.

“Midyeli” markası İzmir merkezli bir zincir. İzmir’de görebildiğimiz iki restoranları var: Midyeli Alsancak ve Midyeli Bostancı. Bunların dışında Antalya Lara’da bir şubeleri ve Çeşme Alaçatı’da Hacımemiş şubeleri var. Tüm Midyeli şubelerinin listesi burada. (İstanbul’da henüz bir şubeleri yok) Biz Alsancak şubesini denedik.

Menüden iki seçenek denedik. Biri Belçika Usulü “Moules Marineres” yani, menülerindeki adıyla Midyeli Tencere. Diğeri de Midyeli Salma.

Midyeli Tencere
Midyeli Tencere

Midyeli Tencere’de kullanılan midyelerin lezzetli ve taze olduklarını belirtmeliyiz. Ancak malzeme kullanımında yanlışlıklar vardı. Bir kere yemeğin aroması çok zayıftı. Suyunun da tadı neredeyse hiç yoktu. Yemekteki temel problem, kerevizin yaprakları ve sapları yerine, kerevizin kökünün kullanılmış olması. Kerevizin kökü yeterince aromatik değil, ve yemeğe Moules Marineres’i özel bir yemek kılan kereviz tadını malesef verememiş. İkinci problem ise tencereye kıyılmış soğanların halka kesilmiş olması. Küçük küçük kıymış olsalardı, soğan tadı da suya ve midyelere geçebilirdi. Bu da olmamış. Dolayısıyla aroma ve lezzet açısından vasat bir deneme olmuş, yemeği kurtaran midyelerin lezzetli oluşu. Bu tabağa puanım 5/10.

Midyeli Salma
Midyeli Salma

Midyeli Salma’yı ise açıkçası resminde Paella gibi göründüğü ve Midyeli Tencerenin çiğ tadını dengeleyici bir tabak olur diye düşündüğüm için seçtim. Ancak büyük hayal kırıklığı oldu bu tabak. Bir kere midye dolmaya konan iç pilavla yapılmış ve yoğun bir karabiber tadı var. Ama bu yemeğin başarısız olmasının en önemli sebebi çok kuru (aşırı kuru) olması. Nasıl bu kadar kuru yapmayı başarmışlar aklım almadı; çünkü içinde resimde görüldüğü üzere farklı birçok sebze var. Hepsi bir gram su kalmayıncaya kadar derin bir tavada kavrulmuş gibi görünüyorlar. Bu yemeği hiç tavsiye etmiyorum. Tabağa puanım 3/10.

Mekan çok kalabalık olmamasına rağmen yemeklerin geç geldiğini, çalışan sayısının fazlalığına karşın servisin yavaş olduğunu belirtmeliyim. Her iki yemek de kolay hazırlanabilecek yemekler (max 5 dakika) olmasına rağmen, yemekler ancak biralarımız bittikten sonra geldi. Midyeli Restaurant için genel puanım 4/10.

Midyeli Restaurant Fiyatları

Midyeli Tencere : 21 TL
Midyeli Salma: 17 TL

Midyeli Restuarant güncel Menüsü şuradan görülebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir