Madam Despina Meyhanesi: Uzak Durun

madam-despina-uyari

Madam Despina, uzun zamandır gitmek istediğim bir mekandı. Evime nıspeten yakın bir semtte, Kurtuluş Son Durak’da olmasına rağmen, bir meze tutkunu olarak bir türlü fırsat bulup gidememiştim.

Bu senenin sevgililer günü arifesinde, bir arkadaşımla burada buluşmak üzere sözleştik. Mekanın kapalı ve açık alanlarının tam da hoşlandığım biçimde, seviyeli bir salaşlıkta olduğunu gördüğümde çok sevindim. Özellikle muşambalar ile kapatılmış, sigara da içilebilen, çiçekli ve ağaçlı arka bahçesi çok hoş. Kalabalık arkadaş toplantıları, eğlenceleri için çok iyi bir ortam gibi göründü.

Ancak mezeler tam anlamıyla hayal kırıklığı. Sağda solda, gazetelerde, veya mekanın online yorumlarındaki abartılı övgülere konu olabilecek tek bir meze tabağı bile yok. Ne denediysek olmadı, o çok övülen kuzu ciğeri bile can sıkıcı biçimde sıradandı.

Asıl bomba ise gecenin ilerleyen saatlerinde yaşandı. Yanımızdaki masada karşılıklı oturan sevgililer yan yana oturup el ele tutuşmaya karar verdiler. Tek yaptıkları da buydu, kimseye rahatsızlık falan verdiği yoktu gençlerin. Bunlar yan yana oturunca mekanın şef garsonu geldi ve çifte ne dese beğenirsiniz: “Misafirlerimiz rahatsız oluyor, lütfen bayan arkadaşınızın karşısına oturur musunuz!” Çocuk da efendiymiş, tek ses etmeden kalktı, sevgilisinin karşısına oturdu. Ama hem çiftin, hem de bizim suratlarımız düşüverdi. Böyle terbiyesizliği insan hayatında nadiren görür.

Mekanın misafirleri gerçekten bu çiftin yan yana oturmasından rahatsız oluyorsa, o zaman o mekanda bir sorun vardır. Yok bu uyarı mekanın şef garsonunun işgüzarlığı ise, yine o mekanda bir sorun vardır. Hem alkollü, fasıllı eğlence mekanı olacaksın, hem de ucuz ahlak bekçiliğine soyunacaksın, ve bunu olabilecek en ucuz biçimde yapacaksın, ele ele tutuşmaktan başka birşey yapmayan gençleri uluorta fuhuş yaparmışlar gibi uyaracaksın. Yok ya, yemezler!

Hemen hesabı verip kalktık. Bu mekana bir daha da ayak atmam. Sizin gitme planınız varsa da tekrar düşünmenizi tavsiye ederim.

madam-despina-uyari

Mezeler @Madam Despina Meyhanesi, Şişli, İstanbul

One thought on “Madam Despina Meyhanesi: Uzak Durun

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir