Elmacıoğlu İskender’de Kayseri Mantısı ve Diğer Kayseri Lezzetleri

Elmacıoğlu Kuşbaşılı Pide

Elmacıoğlu İskender Kayseri’nin en ünlü ve popüler restoranlarından biri. Adı üzerinde, iskenderin yanı sıra, pide, lahmacun, ızgaralar ve Kayseri mutfağına ait bazı özel yemeklerin de servisini yapıyorlar. Hem Kayserililer hem de kenti ziyaret eden yabancılar için Elmacıoğlu olmazsa olmaz yeme duraklarından biri.

Ben de son iki kıştır her Kayseri’ye gittiğimde, Erciyes’de kayak dönüşü Elmacıoğlu’na uğruyorum. Aldığım duyuma göre Vedat Milör de bu arada Elmacıoğlu’nda yemiş ve yemeklerini çok beğenmiş. Ben menülerindeki her şeyi tadamadım tabi ki ama tattığım kadarıyla edindiğim deneyimi paylaşayım.

İskender hiçbir zaman benim için aranan bir yemek olmamıştır. O yüzden onu pas geçerim. Ancak Elmacıoğlu’nun iskenderinin Türkiye’nin diğer yerlerinde tattıklarımdan bir farkını da göremedim. Zaten iskender, Elmacıoğlu’na gittiğinizde ilk tercih edeceğiniz yemeklerden biri olmamalı. Zira menüde birçok ilginç ve güzel yemek var.

Restorana kışları gittiğimden, menülerinin dikkat çekici seçimlerinden biri olan “Bamya Çorbası”nı tadabilmek mümkün olmadı. Bunun için sanırım bahar-yaz mevsimlerinde gidilmeli. Ama sırf bu yüzden yazın Kayseri’ye gidecek de değilim, ne de olsa Kayseri Türkiye’nin en sıkıcı şehirlerinden bir tanesi.

Elmacıoğlu Kayseri Mantısı
Elmacıoğlu’nun Kayseri Mantısı

Gelelim diğer tattıklarıma. Öncelikle “Kayseri Mantısı” tabi ki. Burada sunulan mantı, Türkiye’nin diğer yerlerinde Kayseri Mantısı diye size yedirilen şeyden oldukça farklı. Kayseri Mantısı salçalı ve hafif baharatlı bir suyun içinde, neredeyse çorba kıvamında geliyor. Yoğurdu ve diğer baharatları da da yanında ayrı olarak getiriyorlar. Dilerseniz yoğurdu da üzerine ekleyip o şekilde yiyebileceğiniz gibi sade de yiyebilirsiniz. Mantıların diri olması çok çok güzel. Ayrıca malzemesi de çok lezzetli. İstanbul’da da çok iyi mantı servis eden yerler olmakla birlikte, Elmacıoğlu’nun Kayseri Mantısı gerçekten onlardan ileride ve alışılmadık bir lezzet.

İçli köfteyi de mutlaka tatmanızı öneririm. Hatay ve Mardin’de yediğim içli köftelerle bile yarışan, hatta onlardan daha iyi olan, baharatı çok iyi ayarlanmış, malzemesi çok zengin, kıvamı iyi tutturulmuş, kuru olmayan, çok lezzetli bir köfte. Kağıtta pastırma da tadabilirsiniz ama o konuda çok fazla pohpoh çekemiyorum, zira bu tam bir yemek sayılmaz. Pastırma dilimlerini üzerlerine biraz sebze-domates ekleyip alüminyum folyo üzerinde pişirilmiş olarak getiriyorlar.

Elmacıoğlu Yaprak Sarma ve İçli Köfte
Yaprak Sarma ve İçli Köfte

Yöresel yemek seçimlerinden bir diğeri olan Yaprak Sarması ile ilgili sıkıntı var. Bu sene yediğim yaprak sarmayı yukarıda görünüz. Geçen sene yediğimde kısmi felç geçirdiğim ve 10 dakika boyunca ondan başka birşey düşünemediğim o güzelim yaprak sarma bu sene yok. Geçen yıl burada yediğim yaprak sarmayı ise aşağıda görebilirsiniz (Blackberry ile çekildiği için resim biraz dandik). Geçen yıl burada serçe parmağının yarısı büyüklüğünde sarılmış, harika malzemeli, mükemmel pişmiş ve sulu olmayan bir yaprak sarması yemiş ve bayılmıştım. Hatta arkadaşlarıma da buraya gittiklerinde mutlaka yaprak sarma yemelerini söylemiştim. Ancak bu sene yediğim tam bir fiyasko. Kötü ve sulu bir yaprak sarması, üstelik de limonlu geldi ki ben sıcak yemeğin ekşi olmasından nefret ederim. O yüzden yaprak sarmasından uzak durulmalı.

Elmacıoğlu Yaprak Sarma 2012 Kreasyonu
Elmacıoğlu Yaprak Sarma 2012 Kış Kreasyonu

Bir başka tavsiyem de, yine yöresel Kayseri mutfağı yemeklerinden biri olan “Yağlama”. Yağlama, Türk yöresel yemekleri içinde şimdiye dek tattığım en güzel lezzetlerden biri. İlk bakışta dilimlenmiş lahmacunu andıran bu yemek, lahmacunun aksine fırında yapılmıyor. Tavada yapılıyor. Hamuru da yumuşak bir gözleme veya daha çok lavaş hamuru tadında ve kıvamında. Ayrıca kavrulmuş olan kıyma-soğan-biber-salça karışımı sonradan hamurun üzerine sürülmüş. Bu karışım tava yağını da içerdiğinden bu yemek haliyle oldukça yağlı oluyor. Neyse ki pek çok yemeğin yanında getirdikleri gibi Yağlamanın yanında da yoğurt getiriyorlar ve bu çok lezzetli ve taze bir yoğurt. Yoğurtla birlikte yediğinizde (yoğurda bandırabilirsiniz) hem daha lezzetli oluyor hem de biraz hafifliyor. Ancak elle tutulup yenebilecek gibi pek değil, çünkü hem çok yumuşak hem de adı üzerinde, oldukça yağlı. Yağlamayı mutlaka denemelisiniz. Ama dikkat, soğutmadan yemelisiniz, zira yağı donuyor.

Elmacıoğlu Yağlama
Özel Bir Kayseri Yemeği: Yağlama

Bu sene menülerinin farklı bir bölümünü de denemek istedim ve pidelerinden kuşbaşılı olanı tattım. İyi ki de yapmışım. Gerçekten bu benim yediğim en güzel pidelerden biri. Eti ve özellikle de biberleri ancak bu kadar lezzetli ve bu kadar iyi pişmiş olabilirdi. Diğer yandan bu pide alıştığımız piderlerden hamuru ile ayrışıyor. Çünkü kalın, pizza gibi yumuşak bir pide hamuru değil bu. Daha çok iyi pişmiş, çıtır çıtır ince bir lahmacun hamuru gibi. Hamurun ince olması malzemesinin güzelliğini daha da ön plana çıkarıyor ve bittiğinde şişmemiş oluyorsunuz. Keşke pideyi her yerde bu şekilde yapsalar.

Elmacıoğlu Kuşbaşılı Pide
Elmacıoğlu’nun Kuşbaşılı Pidesi. Hamura Dikkat!

Elmacıoğlu’na gittiğinizde benim tavsiyelerim Kayseri Mantısı, İçli Köfte, Yağlama ve Kuşbaşılı Pide. Yaprak sarmayı da umarım düzeltirler ve eski haline getirirler de geçen yıl tattığım o olağanüstü lezzet tatlı bir anı olmaktan çıkar.

Kayseri Mantısı, İçli Köfte, Yaprak Sarma, Kağıtta Pastırma, İskender, Yağlama, Kuşbaşılı Pide @Elmacıoğlu İskender, Kayseri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir