Lizbon’da Klasik Portekiz Yemeklerini Denedik

Ne yalan söyleyeyim, Avrupa’da şimdiye kadar ziyaret ettiğim ülkeler içinde en sevmediğim yemekleri enterasan ve umulmadık bir şekilde İspanya’da, Barcelona’da tatmıştım. Portekiz’de de aynı şey olacak diye düşünmüştüm ama her ne kadar iki ülke kültürel olarak çok yakın olsalar da Portekizliler’in damak tadı benimkine çok çok daha uygun.

Portekizlilerin çok zevkli insanlar olduklarını Lizbon’a iner inmez hemen fark ettim. Çünkü burada SARDALYA ülkenin, Lizbon’un sembolü gibi birşey. SARDALYA’nın dünyanın en lezzetli balığı olduğunu Türkiye’de sadece benim gibi deniz kıyısında büyümüş Kuzey Egeliler bilir ve anlar, başka da kimsecikler anlamaz! Akdeniz’in bu güzel balığı birçok Akdeniz ülkesinin mutfaklarında değerini buluyor (İspanya ve Türkiye hariç). Portekiz de sardalyayı resmen “kral” ilan etmiş olan bir ülke. Gerçekten takdir edilesi. Lizbon’dan bol bol sardalya ezmesi aldım ama oradayken sardalya tatmadım. Onun yerine daha ilginç olabilecek, bilmediğim yemekleri tatmaya çalıştım.

Lizbon daracık sokaklarla örülü, İstanbul gibi tepecikler üzerine kurulmuş, yokuşu bol bir şehir. Sokakta oturup yiyip içebilmek bu nedenle çok nadir durumlarda mümkün olabiliyor, mekanlar genelde kapalı ve dar. Ben dışarda oturmayı, sigara tellendirmeyi, gelene geçene bakarak yiyip içmeyi severim. Turistik mekan da sevmem. Bu nedenle tercihim turistik Baixa bölgesinden uzakta, Lizbonluların gece eğlencesi için akın ettikleri Bairro Alto’nun dar sokaklarından birinde, dışarıda birkaç masası olan Restaurante A Cocheira Alentejana oldu.

Bir süredir her gittiğim ülkede özellikle yerel çorbalarından tatmaya gayret ediyorum. Ukrayna ve Macaristan’dan sonra böyle oldu. İyi ki de bu alışkanlığı kazanmışım, yoksa Portekiz’in Caldo Verde’sini tadamayacaktım. Bu gerçekten şimdiye dek içtiğim en güzel, en lezzetli çorbalardan biriydi. Yeşil Çorba anlamına gelen Caldo Verde’yi Portekiz’de genelde düğün çorbası olarak yapıyorlarmış. İçinde püre halde patates, soğan, sarmısak ve bolca da ince ince kıyılmış lahana var. Bu versiyonunda birkaç dilim domuz sosisi de vardı ama sosis gereksizdi. Şimdiye kadar içtiğim en lezzetli çorbalardan biriydi, şiddetle tavsiye ederim.

İkinci seçimim Portekizliler’in deniz ürünleri kültürüne eni konu güvendiğim için (sardalya’nın burada kral olmasından dolayı) kum midyesi oldu. Bu kum midyesini yalnızca bir tek kez, o da memleketim Ayvalık’da Cunda Deniz Restoran’da, hardal soslu olarak yemiştim ve bayılmıştım. Sonra bir daha tadabilmek mümkün olmadı o şekilde. Menüde Amêijoas à Bulhão Pato görünce hemen söyledim. Sonuç lezzet açısından fena değildi ama ortada yenecek fazla birşey de yoktu. Kum midyeleri küçücük kalmışlardı, bununla birlikte yemeğin suyu mükemmeldi. Midyenin suyu, soğan, sarımsak ve lemongrass (evet evet) tatlarının karıştığı, ekmeğimin içine dalıp dalıp çıktığı çok güzel bir lezzet cümbüşüydü. Lemongrass’ı insan hemen tanıyor. Sadece tropikal iklimlerde yetişen bu bitki Tayland mutfağının da karakteristik aromalarından biri. Demek ki Portekizliler de uzakdoğuyu sömürdükleri zamanlarda bu bitkiyi öğrenmişler ve yemeklerinde kullanmaya başlamışlar.

Baktım işler iyi gidiyor, üçüncü ve son seçim menüdeki en iddalı seçeneklerden biri oldu. Ekmek kırıntıları, karides, yumurta ve yine lemongrass içeren, bulamaç gibi birşey gelince biraz yorulduğumu hissettim. Tadına baktım, aslında oldukça lezzetliydi. Tadını ferahatan Lemongrass olmasa çok kolay yenebilecek birşey değil. Tıpkı İspanyol Paellası gibi, bu da tam bir ortaçağ yemeği; ama bu ona göre çok daha ortaçağ. Neyse, önceki tabakları yalayıp yuttuğum için, bir de masayı çeşit çeşit iştah açıcı peynir, zeytin, pastırma, sardalya ezmesi ile donattıkları için, bu üçüncüyü bitiremedim ama yine de epey bir götürdüm.

Deniz ürünü severlere Portekiz mutfağını ve bu restoranı tavsiye edebilirim. Kum midyesi menüdeki en pahalı seçimlerden biri olduğundan 40 Euro’ya yakın bir hesap geldi. Ama daha normal seçimlerle kişi başı 25-30 Euro’ya yiyip içebileceğiniz, yemekleri ve servisi iyi, dışarıda da oturulabilen bir mekan.

Caldo Verde, Deniz Ürünleri @Restaurante A Cocheira Alentejana, Lizbon, Portekiz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir