Kaş’da Bir Makarna Mabedi: Spaghettici

Ayvalık bir, Kaş iki. Türkiye’de bu ikisinden birinde iseniz, bu akşam yiyeceğiniz yemek çok büyük olasılıkla çok lezzetli olacak demektir. Şahsen ben Ayvalıklı bir kişilik olduğum için, tatili memleket dışında bir yurtiçi güzergahta değerlendirmek söz konusu olduğunda midemden hep “Kaş” sesleri yükselir.

Kaş’a gidildiğinde uğranılması gereken birçok mekan var elbette, bunların da çoğu balık ve meze restoranları. Bunların dışında bir seçenek düşünüldüğünde akla gelen birkaç yer var ki onlardan en karakteristik olanı “Spaghettici”.

Spaghettici sadece spaghetti yapan, menüsünde bunla ilgili birçok seçenek (artı şarap seçenekleri, lazanya ve salatalar) sunan bir mekan. (Bir de Tiramusu tabi) Kullandığı makarna cinsi klasik “spaghetti”, başka herhangi bir cins makarna da kullanmıyor. Benim dışarda makarna yemek istediğimde ve evde kendim de yaptığımda tek seçimim tagliatelle. Ama Spaghettici’ye bu sebepten kulp takabilmek mümkün değil, çünkü makarna sosları gerçekten başarılı, tabakları çok lezzetli, malzemesi yerinde ve taze. Ve herşeyden önemlisi, makarnayı öldürmeden, hamur etmeden sunmayı başarıyorlar. Porsiyonların oldukça büyük olduğu mekanda iki kişi bir şişe şarabı iki tabak makarna ile rahat rahat götürebilir.

Servisini de kaliteli ve hızlı bulduğum mekanın bana göre fiyatları biraz sıkıntılı. Bir tabak makarna cinsine göre 20-30 TL arasında değişiyor. Bu fiyatın da İstanbul’un lüks İtalyan restoranlarındaki bir tabak makarna fiyatından aşağı kalır yanı yok. İçinizden “Kaçtım sonunda lanet olası İstanbul’dan” derken, hesabı aldığınızda İstanbul’un köşeden size bakmakta olduğunu hissediyorsunuz.

Deniz Ürünlü Spaghetti @Spaghettici, Kaş, Antalya

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir