Kars Kaz Evi

Kars Kaz Evi

Kars, bu ülkede yaşayan herkesin görmesi gereken, memleketimizin en güzel kentlerinden bir tanesi. Kars’a gelince deneyimlenecek çok şey var, bunların ikisi damakla alakalı. Gravyer peyniri almalı diyorum, ki bu biiir. Kilolarla almalı hem de. Koli koli taşımalı. Gravyerin kilosu 25-30 TL civarında, lezzeti ise Avrupa’nın en kaliteli peynirleri ile aynı seviye. Ayrıca dilerseniz kilosu 5 TL’ye kaşar, 10 TL’ye de eski kaşar alabilirsiniz ki onlar da türlerinin ülkede yiyip yiyebileceğiniz en iyi örnekleri olurlar.

Tamam, peynir işini hallettik. Şimdi sıra, adı ülkemizde Kars’la anılan sevimli bir canlı olan Kaz’la haşır neşir olmakta. Kars’da kaz yenebilecek birkaç restoran var, içlerinden en ünlüsü, Vedat Milör’ün ve bilimum adı çıkmış gurmenin durak yeri olan Kars Kaz Evi şüphesiz. Duvarları ünlülerin mekanda çekilmiş resimleri ile donanmış Kars Kaz Evi, ömrünü bu işe adamış, Avrupalarda, Macaristanlarda kaz ilminin inceliklerini araştırmış Nuran Hanım’ın kontrolünde.

Kars Kaz Evi

Mekanı Nuran Hanım kızlarıyla birlikte işletiyor. Restorandan çok giriş kattaki bir evin biraz kalabalık salonu gibi görünüyor. Nuran Hanım mutlaka bizzat masanıza gelip sizinle sohbet edecektir. Kaz sanatı ile ilgili birçok inceliği bu sohbetler sırasında ondan edinebilirsiniz.

Kars Kaz Evi’nde kazın dışında yiyebileceğiniz birkaç yöresel tabak da var. Ayran aşı, piti, bunlardan bazıları. Ben yöresel yemekleri çok ilgi çekici bulmadım. Kaz eti lezzetliydi evet, ama bana göre biraz kuru ve fazla tuzluydu. Masada en ama en çok beğendiğim şey, kazın suyunu güzelce emmiş, taneleri de olağanüstü lezzetli olan bulgur pilavıydı. O lezzet gerçekten aklıma çakıldı.

Kars Kaz Evi

Kars’a gidince Kars Kaz Evi’ne mutlaka gidilmeli. Ancak çok büyük lezzet beklentileri içinde olmaya gerek yok. Kaz denince benim aklıma gelen asıl lezzet Kaz Ciğeri, onu da Kars’da değil, daha çok Macaristan’da tadabilirsiniz. Zira Macarların kaz ciğerinin içinde Tokai adı verilen Macar şarabı oluyor, ona aromasını veren de daha çok bu şarap. Kars’da ise bu ikisini bir arada bulabilmek mümkün değil. (Bkz. Karslı kocakarılara “Bu Kazı asıl kırmızı şarapla yiyeceksin” deyip de “Abooooov töbeee günaah” nidalarıyla gülünçlenen Vedat Milör)

Ayran Aşı, Piti, Kaz, Bulgur @Kars Kaz Evi, Kars Merkez, Kars

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir