Çukurdaki Cennet: Çukur Meyhanesi

Çukur Meyhanesi

Nasıl ki Türkiye ile ilgili doğru haberleri artık yalnızca yabancı basından alabiliyor isek, Türkiye’de, İstanbul’da nerede keyifle yiyip içebileceğimizi de artık yabancılardan öğreniyoruz. Ne de olsa onlar iktidara, mekan sahiplerine, güç sahiplerine, kanal sahiplerine, şunun bunun sahiplerine tapınmak zorunda değiller. Adamlar kafalarına göre geliyor yiyor, beğenirse beğendim, beğenmezse beğenmedim diyebiliyor. Ha, damak frekanslarımızdaki kültürel farklardan dolayı ara sıra anlaşamıyoruz, o ayrı. Ama en azından samimiyetlerine güvenebilirsiniz, Türklere ise asla.

Benim de severek takip ettiğim, İstanbul ile ilgili yabancı bir yeme içme blogu var, adı da Culinary Backstreets. İstanbul’da yaşayan midesine düşkün iki yabancı arkadaşın İngilizce blogları olarak başladı, sonradan büyüyerek Atina, Şangay, Mexico City ve Barcelona’yı da kapsayarak devam etti. Genelde adı üzerinde, İstanbul’un arka sokaklarında lezzetli keşifler yapmayı, çok bilinmeyen restoranları keşfetmeyi görev edinmişler.

Onların listesinden seçerek gittiğim yerlerden biri Çukur Meyhanesi. Yıllardır Taksim’de, Galatasaray Lisesi’nin yanından Urban’a dönen sokağın köşesinde görürdüm de aklıma hiç o börekçi görünümlü, beyaz fayans kaplı, döküntü mobilyalı bodrum katına inmek gelmezdi. İyi ki yine yabancılar var da birşeyler öğrenebiliyoruz.

Çukur Meyhanesi
İşte böyle bir yer

Bir gün dedim ki, “inelim ya şuraya bi, bak adamlar ne biçim övmüş”. Olur mu olmaz mı derken, pat sonunda giriş yaptık mekana. Mekan aynen yukarıda dediğim gibi, mahallenin börek salonundan hallice. İçerdeki insanların da çoğu yabancı, havada uçuşan İngilizce terimlerden Türk kulağı Türk kulağını duyamıyor, öyle yani. Garsoncuğumuz hemen intikal etti, menüleri aldık incelemeye, önden iki bira söyledik. Menüye bakıyoruz: enterasan! Menüde herşey 6 (yazıyla ALTI) lira, 6 lira olamayanlar da 12 lira. (50lik bira 7 lira, o ayrı). Şaşakalmışız. Menüde üstüne üstlük binbir çeşit de meze var, keyifçinin olmazsa olmaz diyebileceği her türlü meze: Peyniri, favası, deniz börülcesi, şakşukası, lakerdası… Ara sıcaklarda da herşey tastamam, paçangaydı, karides güveçti falan diye giden upuzun bir menü. En beylik olanlarından söyledik: Deniz börülcesi, fava, peynir, denemek için levrek soslu uskumru.

Çukur Meyhanesi
Şu favanın sunumundaki güzelliğe kurban!

Servis ışık hızıyla siparişimizi getirdi ve o andan itibaren bambaşka bir gerçekliğe adım attık. İlk lokmaları alır almaz menüyü gördüğümüzde kapıldığımız şaşkınlığı toprağa gömen, beraberinde büyük bir heyacan dalgası getiren, acaip çok büyük bir şok! Şöyle dedim o an: BUNLAR ÇOK LEZZETLİ LAN! Bu şaşkınlık sadece o an değil, Çukur’a gittiğimiz ondan sonraki 10 sefer de hiç eksilmeden aynen böyle devam etti.

Çukur Meyhanesi

Deniz börülcesi ve fava, bu ikisi Ayvalıklı bir insan olmama rağmen, türlerinin şimdiye dek yediğim en güzel örneklerinden ikisiydi. Levrek soslu uskumru ise bir türlü kurumak bilmeyen bir lezzet pınarıydı, bitmek bilmiyordu, sanki yedikçe çoğalıyordu. Ve bunların tanesi 6 (ALTI) liraydı.

Yaluva Rakısı İçiniz

Ondan sonra da Çukur’a gitmeye devam ettik. Ve mezelerini, ara sıcaklarını, sıcak yemeklerini, hepsini sırayla denedik. Örneğin, BALIK MANTISI adını verdikleri lezzet bombasını (o da 6 ALTI lira) ilk test ettirdikleri deney grubunda biz de vardık. Bugün bu seçenek Çukur Meyhanesi menüsüne girmiş ise idda ediyorum benim o anda ayılıp bayılmam, kendimi yerden yere atmam, aşırı zevkten kısa süreli bilinç kaybı yaşamam nedeniyledir.

Sözüm odur ki, biz artık apayrı bir gerçeklik boyutundayız. Hem önceden Ayvalık, Cunda eğitimimiz vardı. Hem de üzerine bir de Çukur Meyhanesinde staj görerek, gerçek lezzete 6 (ALTI) liraya bile ulaşılabileceğini özümsedik. Artık dandik dandik mezeleri bize yüz paraya kakalamaya çalışırsanız fena halde bozuluruz sevgili “diğer” mekan sahipleri. Biz artık ZOR müşteriyiz. Biz sizin EN KÖTÜ kabusunuz. Biz sizin KELİNİZİZ. Dua edin takkeniz düşmesin.

Mezeler, Yemekler, Ara Sıcaklar @Çukur Meyhanesi, Beyoğlu, İstanbul

2 thoughts on “Çukurdaki Cennet: Çukur Meyhanesi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir