175 Yıllık Bir Abartı: Pasteis de Belem – Belem Pastası

Pasteis-de-Belem

Lizbon’a yolunuz düştüğünde mutlaka uğramanız gereken muhitlerden biri Belem. Belem’e gitmek, İstanbul için düşünürsek Galata’dan Bostancı’ya gitmek gibi birşey. Hemen hemen aynı mesafe, şu klasik Lizbon tramvaylarından birine atlayıp son sürat gidiyorsunuz. (Uçak gibi sürüyorlar tramvayı) Vardığınızda bir bakıyorsunuz, Lizbon’un o daracık sokakları, tepeleri yokuşları, yerlerini palmiye ağaçlarıyla süslü deniz kenarındaki sakin bir düzlüğe bırakmış.

Belem’de görecek çok yer var ama onları burada sayıp sıralayacak değilim. Zira hiçbiri yenmiyor. İçlerinden yenen tek bir tanesi var ki o da 175 yıllık bir pastane, Pasteis de Belem (Belem Pastanesi).

Pasteis de Belem
175 Yıllık Belem Pastanesi

Belem’e gidince mutlaka pastalarını tat dedikleri için gittim. Yoksa tatlıdan pek hazzeden biri değilim. Pastanenin önü kuyruk kuyruk insan; bütün o turlar getirip getirip turistleri pastanenin kapısına boşaltıp gidiyorlar. Adeta bir hafriyat alanı! Baktım ortalık karışık, e bu kadar gelmişiz geri dönmek de olmaz, hemen alıcıları çalıştırıp İngilizce bir komut konumlandırdım. Şöyle diyor komut: “İçerde de servisimiz var”. Harika değil mi? Masalara servis yapan bir pastane. Oysa herkes sinema gişesinden bilet alır gibi pastalarını gişeden alıp alıp kaçıyordu. Beni kalabalık kuyruklardan uzak tutacak bir normal insan davranışı takınmaya ve masalardan birine oturmaya karar verdim.

PAT bir garson geldi. Demek ki söylenenler doğruymuş, mekanın gerçekten de servisi var. Portekizce bilmediğimden İngilizce sipariş vermeye yeltendim, ancak olmadı. Garson İngilizce bilmiyor. Hop, o birine seslendi, öteki berikini çağırdı falan, en sonunda da pala bıyıklı İngilizce uzmanı bir garson bulundu neyse ki.

Bak şimdi, adama diyorum ki (ingilizce diyorum bunu) “Bana sizin şu ünlü pastalarınızdan biraz getirin”. Beriki diyor tamam. Sonra da gidiyor şu alttakini getiriyor. Muffin.

Belem Muffin

Ya, bir insanın 175 yıldır nasıl Muffin’i meşhur olabilir arkadaşım. Amerikalı mısın sen? Hem kapıda da görmüşüm, o kuyruk biçimindeki Japonların öbek öbek poşet poşet taşıyıp götürdükleri pastalardan biri değil bu Muffin. Küçücük pie gibi birşey alıp gidiyor onlar. Neyse, asabım bozuluyor tabi biraz, zaten Muffin de yoğun bir kabartma tozu tadından başka bir numarası olmayan birşey (kahve çok güzel ama)

Çıkarken kendi imkanlarımla gişeden iki Belem pastasını paket alıyorum; hani şu 175 yıllık, patentli, meşhuur Belem pastalarından. Sonra tırtıklayınca bir bakıyoruz, çıtır bir milföy kabı içine dökülmüş bol yumurtalı yumuşakça, fazla da tatlı olmayan bir krema aslında bu. Tamam, iyi güzel de, bence abartmayalım lütfen.

Pasteis-de-Belem
İşte “Öz” Belem Pastası

Belem Pastası, Muffin, Kahve @Pasteis de Belem, Belem, Lizbon, Portekiz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir