Somon Izgara & Çikolatalı Sufle @ Il Porto – Bebek Istanbul

il-porto-sufle

Il Porto, Bebek koyunda, denizin hemen kenarında, muhteşem bir manzarası olan hoş bir mekan. Özellikle yaz aylarında ve baharda, iş sonrası gelip birkaç saatliğine kalınabilecek, deniz havası alınabilecek ve fırsat bu fırsat birşeyler yenilebilecek, Bebek’deki iyi sayılabilecek mekanlardan bir tanesi.

Bir süredir nereye gitsem Somon yer vaziyetteyim. Il Porto’nun menüsündeki en iyi yiyeceklerden biri Milano Usulü Şinitzel, ancak seriyi bozmayayım ve Somondan devam edeyim dedim.

Somon İl Porto

Il Porto’nun Somon Izgarası bana göre Midpoint’in Somon ızgarasına göre kesinlikle çok daha lezzetsiz, ancak tüm diğer yerlerdeki Somon menülerine oranla daha az yağlı. Balığın yağlı kısımlarını aldıklarını ve kılıç şiş estetiğinde sunduklarını görüyoruz. Yine de karşılaştırmalı olarak ne kadar yağsız olsa da esasında yağlı bir yiyecek (kendimizi kandırmayalım) ve bu nedenle de yanındaki mayonezli sos ve fırınlanmış kaşarlı patates, somon yanındaki garnitür arkadaşlar olarak biraz ağır abi modundalar.

il-porto-sufle

Çikolatalı suflesi ise buna karşılık biraz fazla yağlı ve kabın içinde sunulmuyor. Doğrudan kaptan çıkarılmış ve tabağın ortasına konmuş vaziyette getiriliyor. (Doğrusu çok hoş bir sunum) Yanında krema yerine dondurmayla birlikte… (belki de yaza özgü bir uygulama bu) Dondurmayı suflenin içine boca etmek istediğinizde ise başaramıyorsunuz çünkü tabağın ortasındaki açık arazide tir tir titreyen suflenin ayrodinamiği bunu yapmanıza pek elverişli değil.

Il Porto’nun en iyi tarafı Somon ve Sufle değil, manzarası ve genel havası. Servis kalitesi de oldukça vasat, garsonlar pek konuksever değiller, suratlar asık, hareketler ağır ve isteksiz. Ortalama bir tabak fiyatı ise yaklaşık 30 TL.

Somon Izgara & Çikolatalı Sufle @ Il Porto – Bebek Istanbul

One thought on “Somon Izgara & Çikolatalı Sufle @ Il Porto – Bebek Istanbul

  1. merhabalar yukarıdaki yorum mekanımız adına cok üzücü bir yorum ….bu üzücü durumu yaşayan konugumuzu tekrarından mekanımıza davet ederek lezzetlerimizi bizat tadmasını ister ve kendisiyle bu hassas konuyu görüşşerek gereken telafi yapılacaktır …..!Ender TONBUL

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir